מאמריםפירסומים

בורסיטיס

בורסיטיס היא דלקת של שקית קטנה המכילה נוזל, הממוקמת בקצה הגיד, במקום חיבורו לעצם. השקית (בורסה) מונעת חיכוך מוגזם של הגיד. הדלקת עלולה להופיע במקרה של פעילות המצריכה מאמץ מיוחד, שהחולה לא הורגל לו קודם לכן, כגון: הרמת משאות (בעקבות מעבר דירה), משחק טניס וכד'. האזורים שבהם מצויות בורסות רבות והם רגישים להופעת בורסיטיס הם הכתפיים, המרפקים, שורשי כפות הידיים והקרסוליים. מכאן שלא כל כאב באזור הכתף הוא בהכרח דלקת של המיפרק, אלא עלול להיות דלקת מקומית של השקית, בורסיטיס.

בעזרת הבדיקה הגופנית ניתן להבדיל בין כאבים והגבלה בתנועה הנובעים מפגיעה במיפרק עצמו לבין כאבים הנובעים מבורסיטיס. במקרה של בורסיטיס, הכאב מופק באמצעות לחץ נקודתי על השקית הדלקתית וכן אין הפרעה כל שהיא בבדיקות מעבדה. מובן שאין זה כך אם הבורסיטיס מלווה פגיעה מיפרקית.

משחות

הטיפול בבורסיטיס הוא מקומי. ניתן להתחיל במשחות שונות כגון וולטרן.

חימום

חימום עמוק במכשיר אולטרה סאונד. המנגנון המדויק שבו משפיע החום על הבורסיטיס אינו ידוע, אולם רוב החולים מוסרים שחימום מקומי של האזור הכואב משכך את הכאבים. לעומת זאת יש שממליצים דווקא על קירור המקום באמצעות קרח. פעולה זו אינה נעימה לחולה בדרך כלל. כנראה שהיא משפיעה לטווח קצר באמצעות הפחתת הבצקת שמסביב לבורסה.

מרחצאות מרפא

ישנה השפעה מטיבה מאוד למרחצאות ולחבישות בוץ על הבורסיטיס. קרוב לוודאי שהחום יחד עם המינרלים השונים הם שגורמים לשיפור. להשפעה מרבית מומלץ להשתמש במרחצאות ובחבישות הבוץ לפחות שישה ימים רצופים.

קורטיזון

הזרקה מקומית של קורטיזון - הטיפול הוא בדרך כלל חד פעמי או של שתי הזרקות בהפרש של עשרה ימים. אין להרבות בהזרקות מקומיות של סטרואידים - הדבר עלול לגרום לקרעים של הגידים.